Какво е биткойн?

Когато чуете за първи път биткойн, логично се запитвате „Какво е биткойн?“. Тази статия отговаря възможно най-кратко на този въпрос и обяснява някои от най-често употребяваните термини, свързани с него.

Какво е Биткойн?

В най-общи линии Биткойн е съвкупност от две неща:

  1. Разплащателна система;

  2. Парична единица (валута), ползвана в тази разплащателна система.

По-наблюдателните ще забележат, че понякога пишем Биткойн с главно Б, друг път с малко: употребяваме главна буква, когато имаме предвид разплащателната система; и малка, когато имаме предвид валутата биткойн.

Но защо ни е необходима поредната валута в този свят, че и чак нова разплащателна система? Най-добре може да отговорим на този въпрос като видим как се различава биткойн от всички съществуващи валути и какво е различното в разплащателната система Биткойн.

Валутата биткойн е изцяло дигитална. Тя не се издава и не се гарантира от правителство, организация или компания. По силата на математически закон максималното количество биткойни е ограничено на 21 милиона, като предлагането се увеличава с предопределен, постоянно намаляващ растеж, докато горният лимит бъде достигнат (през 2140 година). Тези характеристики са в пълна анти-теза на парите, както ги познаваме днес. Например, щатският долар има физически носител (банкнотите), макар че в по-голямата си част се ползва в електронна форма. Доларът се издава и е (уж) защитен от централната банка на САЩ, но нито има ограничение на съвкупния брой долари в обръщение, нито има зададен график за печатане на нови банкноти.

Биткойн мрежата е децентрализирана, P2P  мрежа (сходно на торентите), в която компютрите, свързани към нея, обменят информация директно един с друг, без нуждата от централен сървър. Всеки – без ограничение – може да включи компютъра си към тази мрежа. Ако не схващате напълно какво точно означава децентрализирана платежна система, се замислете, че всяко дигитално плащане днес – било то в интернет или с банкова карта в магазина – се извършва чрез посредничеството на една или повече банки (най-често VISA, Mastercard, Paypal и т.н.).

Може също така да кажем, че Биткойн мрежата е напълно неутрална, защото няма централен орган, който да контролира участниците в нея. Помислете, че няма по-неутрален и по-справедлив механизъм в света, отколкото консенсус по даден въпрос, постигнат измежду хиляди участници, които не се познават и които нямат пряко участие в това, за което постигат консенсус. Биткойн системата е резултат на такъв консенсус измежду всички включени към нея машини.

Сигурността на плащанията в Биткойн е гарантирана от криптография с публичен ключ, а валидността им се поддържа посредством сложни математически изчисления, извършвани от хиляди свързани в мрежата машини – процес, известен като биткойн копаене.

Не на последно място, комисионите за разплащане в Биткойн са нищожни (или дори нула), независимо от това, колко пари и на кого изпращате. Тъй като Биткойн е глобална мрежа, времето и таксите, необходими да прехвърлите 0.0001 биткойн на приятел седящ на две крачки от вас, са абсолютно същите като времето и таксите, необходими да прехвърлите стойността на един милион долара в биткойни в, да речем, Австралия.

Предимствата на биткойн

Нека сега разгледаме само някои от предимствата, които Биткойн има спрямо сегашните валути и разплащателни системи в света:

  • България е страна със сравнително високо развито банково дело и сякаш спомените ни от преди само 10-ина години са поизбледнели, когато беше невъзможно да пазаруваме в интернет с карти, издадени от български банки. Но знаете ли, че над 2.5 милиарда хора в света днес нямат никакъв достъп до банковата система, поради това, че няма банки в близост до тях. Но все повече от тези хора имат достъп до интернет, с което автоматично добиват достъп до биткойн, а с това и възможността да приемат и изпращат парични преводи в цял свят;

  • Ако имате спестявания, за които сте притеснени, че могат да ви бъдат отнети чрез указ на Централната власт (спомнете си за Кипър през 2013 или КТБ през 2014), обръщането им в биткойн ви дава пълна защита и постоянен достъп до тях  – 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, и т.н.;

  • Посредством Биткойн вие може да изпращате и приемате плащания с хора от цял свят, без да ви е грижа за тяхната надеждност, защото всяко плащане с биткойн е необратимо;

  • Помощите, които работещите в развитите страни изпращат на семействата си в родината, са на стойност стотици милиарди долари на година. Комисионите, които компании като Western Union събират от тях, са между 5% и 15%. С биткойн те биха били 0%…